Očištění vozu

Očištění vozu před jízdou - infografika

Důkladné očištění vozu není důležité jen v zimě (sníh, led), kdy je to nejčastější, ale i během roku.

Nebezpečné situace

Špinavá skla a zrcátka – nedostatečný výhled

Pro bezpečné řízení je nezbytný dobrý rozhled na všechny strany. Očištění jen předního okna nestačí. Je nutné očistit všechna okna (i zadní) a také zpětná zrcátka.

Špinavá světla a odrazky – viditelnost

Nedostatečně očištěná světla neposkytují tak dobré osvětlení vozovky a ostatních účastníků silničního provozu, a současně je vozidlo hůře viditelné pro ostatní.

Registrační značka

Zákon o provozu na pozemních komunikacích u nás i v zahraničí vyžaduje, aby byla čitelná registrační značka, označení státu a nejvyšší povolené rychlosti. Jinak hrozí vysoké postihy.

Nebezpečí uvolnění nečistot

Nečistoty, které z vozu mohou odlétnout ohrožují ostatní účastníky provozu. Nejen sníh a led, ale i bláto způsobuje každý rok řadu nebezpečných nehod.

Jak to dělat správně

Nechce si před odjezdem dostatečnou časovou rezervu na důkladné očištění vozu. Ušetřené minuty se za zvýšené nebezpečí nevyplatí.

Před každou jízdou je nutné očistit:

  • celou karoserii, včetně střechy a nákladu (střešního nosiče, plachty na vozíku apod.),
  • všechna světla a odrazky,
  • všechna okna a vnější zrcátka,
  • registrační značku a označení státu,
  • vyznačení nejvyšší povolené rychlosti.

V zimě si dávejte pozor na odlétající sníh a led z nákladních vozů. Nejsou vidět a mohou z návěsu kdykoliv odletět. Nechávejte si proto větší mezery za nákladními auty a současně auty, které nejsou dobře očištěny.

Doporučujeme v autě vozit smetáček a malou lopatku, která se hodí při větším nánosu sněhu. V létě pak čistící prostředek na okna, případně alespoň vodu, a hadr, kterým můžeme umýt okna, zrcátka, světla, odrazky a případně i registrační značku.

Co říká zákon

§ 5 Povinnosti řidiče

(2) Řidič nesmí
i) řídit vozidlo, na němž jsou nečistoty, námraza nebo sníh, které zabraňují výhledu z místa řidiče vpřed, vzad a do stran,
j) řídit vozidlo, na němž nebo na jehož nákladu je led, který by při uvolnění mohl ohrozit bezpečnost provozu na pozemních komunikacích.

§ 23 Vjíždění na pozemní komunikaci

(3) Vozidla vjíždějící na pozemní komunikaci musí být předem očištěna tak, aby neznečišťovala pozemní komunikaci.

Současně nesmí být zakryté:

  • stanovené osvětlení a odrazky,
  • registrační značka a rozpoznávací značka státu,
  • vyznačení nejvyšší povolené rychlosti.

Nejen v České republice, ale i v zahraničí můžete za nekvalitně očištěné vozidlo obdržet pokutu. Někde až v řádu několika tisíc Kč. Pokud dojde k nehodě způsobené např. odlétajícím sněhem, může to být i více než 100 000 Kč (v Rakousku až 5000 Euro).

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení235Průměrné hodnocení3
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka