Střet / nehoda se zvěří

Při jízdě podle lesa nebo pole plném např. kukuřice je potřeba dávat velký pozor na zvěř. Střet se zvěří je velmi nebezpečný. Ne snad proto, že vlastní nehoda by musela být vážná, ale proto, že při snaze o vyhnutí se zvířeti hrozí střet s protijedoucím autem nebo stromem u silnice. A to už je velmi nebezpečné.

Nehoda se zvěří

Jak se zachovat

Prevencí je snížení rychlosti a větší opatrnost při jízdě v místech, kde se může zvěř vyskytovat. Sledujte také okolí silnice, za snížené viditelnosti se zvěři lesknou oči v záři vašich světel. Pokud vidíte zvíře na dálku, zpomalte, ztlumte dálková světla a případně zatrubte. Většinou uteče.

Počítejte s tím, že když jste viděli jedno zvíře, mohou tam být další. Pohybují se většinou ve skupinách.

Pokud vám nějaké zvíře vyskočí přímo „pod kola“, nezkoušejte se mu vyhnout, ale jen naplno brzděte a pevně držte volant, abyste se udrželi ve svém pruhu. Vždyť nehody se zvěří řeší většinou havarijní pojištění a je lepší řešit plechy než zdraví.

Nehoda se zvěří

Nebezpečí váženější nehody

Pokud byste totiž udělali myšku, abyste se zvířeti vyhnuli, tak můžete dostat smyk a věřte, že náraz do stromu anebo do protijedoucího auta by byl mnohem větší problém. Důležité je zůstat na silnici a ve svém pruhu.

Co dělat po nehodě

Pokud už se nehoda se zvěří stane, vždy zavolejte policii. Ona zajistí dokumentaci a současně zajistí odstranění zvěře.

Pořiďte si také fotodokumentaci, ze které je zřejmé, co se stalo a jak vše dopadlo.

Pytláctví

Pokud byste chtěli usmrcené zvíře odvést a nechat si ho, jedná se podle našich zákonů o pytláctví a hrozila by Vám pokuta, a dokonce možné vězení až na 5 let.

Mapa nehod

Centrum dopravního výzkumu vytvořilo mapu nehod se zvěří - www.srazenazver.cz.

Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení265Průměrné hodnocení3.5
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka