ESP (ESC)

ESP (Electronic Stability Program) Zdroj: www.bosch.cz

ESP (Electronic Stability Program), zdroj: Bosch, www.bosch.cz

ESP (Electronic Stability Program) nebo také ESC (Electronic Stability Control) zvyšuje kontrolu nad vozidlem v krajních jízdních situacích, např. při rychlé jízdě do zatáčky nebo na kluzkém povrchu. V závislosti na jízdních podmínkách snižuje nebezpečí smyku a zlepšuje jízdní stabilitu. Systém pracuje při jakékoli rychlosti vozidla.

Jako první představila systém ESP společnost Bosch ve spolupráci s Daimler-Benz již v roce 1995. V EU je od roku 2011 tento systém povinný pro všechny nové osobní a užitkové automobily. Celosvětově je tímto stabilizačním systémem vybaveno cca 82 % nových vozidel (v roce 2017 to bylo 64 %). Systém ESP zabraňuje vzniku až 80 % nehod způsobených smykem.

82 ﹪

všech nových vozidel má ESP

80 ﹪

nehod způsobeným smykem díky ESP nevzniklo

25×

za sekundu ESP hlídá pohyb vozidla a brání vzniku smyku

Jak ESP funguje

Pohyb volantem (řízení) a směr jízdy se pomocí inteligentních senzorů porovnávají 25krát za sekundu. V případě odchylek sníží ESP točivý moment motoru a přibržďuje jednotlivá kola. Pomáhá tak řidiči zabránit tomu, aby vozidlo dostalo smyk.

Přibrzděním příslušného kola je vozidlo opět uvedeno do stabilní jízdní polohy. U přetáčivého vozidla (sklon k vybočení zadní části vozidla) se přibrzďuje převážně vnější přední kolo, u nedotáčivého vozidla (sklon k vyjetí ze zatáčky) vnitřní zadní kolo. Toto přibrzďování doprovází charakteristický zvuk.

Zdroj: Bosch, www.bosch.cz

Systém ESP je také základní technologií pro pokročilé asistenční systémy a autonomní jízdu, s nimiž Bosch pokračuje ve sledování své Vision Zero – žádná další oběť dopravní nehody.

V posledních letech Bosch přišel i s alternativou ESP pro jednostopá vozidla, ta má zkratku MSC (Motorcycle Stability Control).

Z čeho se ESP skládá

V rámci elektronického stabilizačního systému jsou integrovány následující systémy:

  • protiblokovací systém ABS
  • regulace prokluzu ASR
  • elektronická uzávěrka diferenciálu EDS
  • automatická korekce řízení
  • brzdový asistent (MBA, HBA)
  • asistent rozjezdu do kopce (HHC)

Zdroj: ŠKODA AUTO, www.skoda-auto.cz

Robert Bosch odbytová, www.bosch.cz / 100 let v České republice

Tento článek vznikl ve spolupráci s partnerem projektu Bezpečné cesty.cz, společností Bosch Česká republika, www.bosch.cz

 


Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení151Průměrné hodnocení4.4
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka