Nepozornost z indispozice

Zvýšenou pozornost musíme věnovat situaci, ve které se ocitneme s indisponovaným, nemocným nebo postiženým člověkem.

ADHD

Porucha pozornosti s hyperaktivitou patří mezi vrozené poruchy. Děti ani dospělí za ni nemohou. Ostatní lidé, a tedy i ostatní účastníci silničního provozu, musí s touto možností počítat a chovat se odpovědně. Lidé s ADHD jsou často nepozorné, impulzivní a hyperaktivní. To je kombinace do silničního provozu velmi nebezpečná. Snažte se předvídat, a pokud uvidíte někoho, kdo se chová nezvykle, přizpůsobte své chování dané situaci.

Nepozornost z indispozice
Nepozornost z indispozice

Nevidomí a slabozrací

Bílá hůl je jasným symbolem nevidomého nebo slabozrakého člověka. Při setkání v provozu dbejte zvýšené pozornosti těmto lidem a buďte velmi ohleduplní a pozorní. V případě, že je daný člověk navíc neslyšící, má na sobě bílá hůl bílé a červené proužky o šířce 10 cm. Existuje několik signálů, nejdůležitější je asi ten, když nevidomý nebo slabozraký u krajnice mává holí. To je signál, že bude přecházet přes silnici.

Neslyšící

Neslyšící nemusíte na první pohled poznat. Mají ale hendikep, kvůli kterému se musí častěji rozhlížet a otáčet, aby věděli, co se děje kolem.

Zdravotní postižení

Vozíčkáře poznáme na první pohled a všichni se v dané situaci chováme zodpovědně. Chovejme se tak ke všem ostatním účastníkům silničního provozu.

Sledujte pozorně své okolí a podle chování ostatních uzpůsobte své chování. Nikdy nevíte, s kým se můžete setkat, a kdy vám v budoucnu slušné chování oplatí někdo jiný.

Nepozornost je častou příčinou dopravních nehod, včetně těch tragických.

Projekt "Nepozornost" byl financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Financováno z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů
Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení7Průměrné hodnocení4.4
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka