Přednost IZS a nepozornost

Nepozornost a neznalost správného chování dělá obrovské problémy při setkání se zasahujícími vozy IZS (sanitky, hasiči a policie). Tato vozidla se zapnutým modrým nebo modro-červeným majákem a případně houkačkou mají přednost a ostatní řidiči jim musí umožnit bezpečný a plynulý průjezd, a pokud je to nutné, zastavit vozidlo na takovém místě, aby jim nepřekáželo.

Záchranářská ulička

Vozidla IZS s houkačkou mají přednost

Byli jsme svědky mnoha případů, kdy začali chodci přecházet a řidiči motorových i nemotorových vozidel se rozjíždět při padnutí zelené nebo jízdě po hlavní silnici, i když přijíždělo „auto s houkačkou“. Častou příčinou byla nepozornost – nesledování provozu, hlasitá hudba, sledování mobilního telefonu a další rušivé elementy. Věnujte se řízení a svému okolí na 100 %, i když „máte přednost“.

Záchranářská ulička

Také kvůli nesledování provozu je ze zákona povinné tvořit uličku pro záchranáře již při příjezdu ke koloně. Je to výrazně rychlejší než ji dělat dodatečně, když auta stojí a nemají dostatečné mezery pro manévrování. Pro vozidla IZS jsou důležité vteřiny.

Pamatujte, že záchranářská ulička se vytváří mezi levým a přiléhajícím pruhem. Můžete si to představit na pravé ruce, palec je levý pruh, mezera mezi ostatními prsty mezera pro vozidla IZS, a pak ostatní jízdní pruhy.

Přednost IZS a nepozornost
Přednost IZS a nepozornost

Nepozornost je častou příčinou dopravních nehod, včetně těch tragických.

Projekt "Nepozornost" byl financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Financováno z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů
Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení8Průměrné hodnocení4.5
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka