Únava a nepozornost

Únava je většinou způsobena monotónní jízdou, délkou nebo kvalitou spánku, aktuální fyzickou kondicí a zdravím, léky, počasím (vedry, deštěm…) apod.

Únava a nepozornost

Únava během dne

Únava a nepozornost

Naše pozornost je také závislá na denní době – ráno a po obědě je menší a kulminuje po desáté a druhé hodině (podle toho, kdy obědváme). Koncentrovaný člověk reaguje výrazně rychleji než nepozorný. Průměrný řidič ztratí cca 20 % schopnosti koncentrace pozornosti již po 100 km jízdy po dálnici při normálních podmínkách. V noci nebo za nepříznivých podmínkách ještě více. Vyhněte se řízení mezi půlnocí a šestou hodinou ranní.

Jak předcházet únavě

Proti únavě se přeceňují účinky kávy nebo energetických nápojů. Mívají různý čas nástupu, ale většinou také rychlé pominutí účinku, a následuje ještě větší únava. Dělejte raději přestávky každé 23 hodiny. I krátká pauza a protažení pomáhá.

Únava a nepozornost

Nehody

Únava je nebezpečná také proto, že přichází pomalu a nemusíme jí včas rozpoznat. Následný mikrospánek nebo usnutí způsobuje tragické nehody. Riziko úmrtí při usnutí roste až o 50 %, protože spící řidič před nehodou pochopitelně vůbec nereaguje.

Vliv únavy na schopnosti řidiče některé průzkumy srovnávají s vlivem až jedné promile alkoholu v krvi.

Nejrizikovější jsou poslední kilometry před cílem. Nezkoušejte také jet rychleji, rychlejší jízda vyžaduje větší soustředění a tím také rychlejší nástup únavy.

Moderní automobily mají naštěstí systémy kontroly únavy řidiče a mohou pomoci.

Únava působí také na řidiče nemotorových vozidel. Při současném přecenění schopností způsobuje nehody z vysílení (nezvládnutí řízení) i nepozorností.

Nepozornost je častou příčinou dopravních nehod, včetně těch tragických.

Projekt "Nepozornost" byl financován z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

Financováno z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů
Zadejte hodnoceníOdeslat hodnoceníHodnocení odesláno
Počet hodnocení8Průměrné hodnocení4
Přidejte se k nám na sociálních sítích a neuteče Vám žádná novinka